Jolanta Herma Pasińska O mnie

plen

O mnie

Jolanta Herma - Pasińska

 

Urodzona w Bielsku-Białej, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu ceramiki obroniła w 2000 roku w pracowni prof.Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka; aneks z malarstwa w pracowni prof.Wandy Gołkowskiej.

Stupendystka Ministra Kultury i Sztuki (1999r.), laureatka Grand Prix ogólnopolskiego konkursu ceramicznego pt.:Sonata ceramiczna" (2011r.), zdobyła wyróżnienie na International Biannual of Ceramics w Kapfenberg w Austrii(2011r.)

Brała udział w ponad czterdziestu wystawach w Polsce, Niemczech, Chorwacji, Austrii, na Słowacjii. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych.

Od 2014roku jest członkiem zarządu ZPAP okregu bielskiego.

Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Jej prace znajdują sie w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku - Białej, oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Stanach Zjednoczonych, Australii.

 

Tworzenie ceramiki jest jej pasją, ale także sposobem na życie. Dzięki pełnej niezależności, w swojej pracowni może realizować autorskie projekty, które dokumentują niekończącą się walkę pomiędzy poczuciem estetyki i próbą wyrażania emocjii w tworzywie kojarzonym z przedmiotami użytkowymi. Tworzy ażurowe rzeżby wielkogabarytowe. Bada wytrzymałość materiału, szuka ciekawych struktur, często balansuje na granicy niemożliwego ryzykując zniszczenie pracy.

Ogromnie ważną rolę w jej rzeźbach odgrywa światło, które współtworzy formę. Dzięki niemu jej prace nie kończą się tam, gdzie kończy się materia ceramiczna, ale angażują również przestrzeń wokół siebie.Rysunek światłem, jaki udaje się dzięki ażurowym formom stworzyć jest w jej pracach równie ważny jak ceramika, a czasem nawet ważniejszy.

"To, co chcę poprzez takie działanie wyrazić to myśl, że tak jak z moimi rzeźbami, tak samo jest z nami ludzmi- fizyczność to tylko wstęp do istoty rzeczy, dużo większe znaczenie dla kreowania rzeczywistości ma to, co wypływa z wnętrza"

 

 

 

 

O mnie