Jolanta Herma Pasińska O mnie

plen

O mnie

Jolanta Herma - Pasińska

 

Urodzona w Bielsku-Białej, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu ceramiki obroniła w 2000 roku w pracowni prof.Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka; aneks z malarstwa w pracowni prof.Wandy Gołkowskiej.

Stupendystka Ministra Kultury i Sztuki (1999r.), laureatka Grand Prix ogólnopolskiego konkursu ceramicznego pt.:Sonata ceramiczna" (2011r.), zdobyła wyróżnienie na International Biannual of Ceramics w Kapfenberg w Austrii(2011r.)

Brała udział w ponad czterdziestu wystawach w Polsce, Niemczech, Chorwacji, Austrii, na Słowacji. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych.

Od 2014roku jest członkiem zarządu ZPAP okręgu bielskiego.

W 2020 roku obroniła tytuł doktora w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku - Białej, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Stanach Zjednoczonych, Australii.

 

Tworzenie ceramiki jest moją pasją, ale także sposobem na życie. W swojej pracowni realizuję autorskie projekty, które dokumentują niekończącą się walkę pomiędzy poczuciem estetyki i próbą wyrażania emocji w tworzywie kojarzonym z przedmiotami użytkowymi. Tworzę ażurowe rzeźby wielkogabarytowe. Badam wytrzymałość materiału, szukam ciekawych struktur, często balansuję na granicy niemożliwego ryzykując zniszczenie pracy.

Ogromnie ważną rolę w moich rzeźbach odgrywa światło, które współtworzy formę. Dzięki niemu moje prace nie kończą się tam, gdzie kończy się materia ceramiczna, ale angażują również przestrzeń wokół.


To, co chcę poprzez takie działanie wyrazić to myśl, że tak jak z moimi rzeźbami, tak samo jest z nami ludźmi- fizyczność to tylko wstęp do istoty rzeczy, dużo większe znaczenie dla kreowania rzeczywistości ma to, co wypływa z wnętrza.

 

 

 

 

O mnie